Úvod > Stará struktura - nemazat !!! > Znak a prapor obce

Znak a prapor obce

Znak obceZnak obce Brázdim

V červeném štítě roste ze zlatého pohorku stříbrný dvojocasý, zlatě korunovaný lev se zlatou zbrojí a zlatým jazykem držící v levé tlapě ořešákovou větev přirozených barev se sedmi zelenými lichozpeřenými listy, horními pěti o dvou jařmech, spodními dvěma o třech jařmech, a se šesti zelenými plody.

Prapor obce

Prapor obce Brázdim

List praporu se skládá ze dvou svislých pruhů. Žerdový pruh je červený s polovinou bílého dvojocasého, žlutě korunovaného lva se žlutou zbrojí a žlutým jazykem, držícího v levé tlapě hnědou ořešákovou větev se sedmi lichospeřenými listy, horními pěti o dvou jařmech, spodními dvěma o třech jařmech, a se šesti zelenými plody. Vlající pruh je vodorovně rozdělen na dvě části, horní bílou a spodní žlutou.
Poměr šířky a délky listu praporu je 2:3.

Důvodová zpráva

Lev připomíná příslušnost obce ke komornímu panství Brandýs nad Labem (od roku 1610). Větev odkazuje na porost ořešáků v Novém Brázdimu, díky nimž se této části obce přezdívalo Ořechov.
Prapor vychází ze znaku.