Kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých. Je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Poté, co podle pověsti jeden ze sedleckých opatů, který do Jeruzaléma cestoval s diplomatickým poselstvím, přivezl z hakeldamského pole hrst hlíny a rozprášil ji na klášterním hřbitově, stal se tento hřbitov takzvaným Svatým polem, nejstarším ve střední Evropě. To vyvolalo zájem o pohřeb v Sedlci a tak se sedlecký hřbitov začal rozrůstat. Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. V roce 1421 byly objekty sedleckého kláštera zasaženy požárem založeným husity, požár částečně zasáhl také stavbu hřbitovního kostelíka. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid. Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.
VíceVýstava je věnována fenoménu šlechtického lovectví a myslivosti od 18. do 20. století. Na své si přijdou nejen myslivci, ale i obdivovatelé řemeslné práce puškařů a dalších tvůrců užitného umění. Pro děti bude určitě největším lákadlem vycpaná medvědí rodinka, která se na zámek vrací poprvé od povodní v roce 2002.
VíceExpozice v pozdně barokní stodole je sestavena z exemplářů soukromého sběratele Milana Štěpána, který se věnuje restaurování starých a poškozených vozů. Naleznete zde kočáry takřka všeho druhu z přelomu 19. a 20. století.
VíceVýklad o historii zámku, parku, prohlídka skleníků s unikátním, dodnes funkčním, kanálovým vytápěním a květinovým sortimentem, doloženým od 18. století. Dále pak ukázky pěstebních postupů a parkových úprav.
VíceArcheologická expozice. Historie zachycující vývoj Kralup od první věrohodné zmínky v polovině 13. století až po 60. léta 20. století. Pamětní síň Jaroslava Seiferta. Síň Georga Karse. Lapidárium (představuje kamenné movité památky z Kralup a nejbližšího okolí).
VíceNahlédnutí do středověkého města, Měšťanský a venkovský interiér, Všední život obyvatel venkova, Příroda Mělnicka, Vinařství. V historickém interiéru hlavní budovy muzea se nachází stálá expozice, jejíž tématem je vinařství, regionální historie a příroda. Část expozice vinařství je umístěna v původních středověkých sklepích z 2. poloviny 14. století. Mezi významné exponáty patří např. faksimile Mělnického evangeliáře z 12. století, denár kněžny Emmy kolem r. 1000, gotická monstrance ze 14. století nebo ferule vinařského cechu z roku 1676. Historické kočárky – Vánoce 1890 – 1900, kolonáda 1900 – 1910, piknik 1920 – 1930, odpoledne v parku 1930 – 1940, válečný interiér 1940 – 1945, dětský pokoj 1950 – 1960 a návštěva zdravotního střediska 1960 – 1969.
VíceGalerie s exempláři dobového nábytku. Bohatá sbírka obrazů známých mistrů. Rozsáhlé vinné sklepy. Můžete obdivovat unikátní prostory zámku, mezi které patří Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století. století. Podobnou sbírku vlastní pouze švédský král Karel XVI. Gustav. Dále navštívíte majestátní Koncertní sál, ve kterém se v současnosti konají reprezentativní akce, plesy a slavnostní galavečery. Za prohlídku jiště stojí i Kaple, zasvěcená sv. Ludmile, kterou nechala postavit Eliška Pomořanská, manželka Karla IV. Dále navštívíte Velkou jídelnu sv. Václava, zdobenou zlatem; Dětský pokoj s hračkami a nábytkem z konce 19. století; Velkou ložnici automobilového závodníka Jiřího Kristiána; Pracovnu habsburského kancléře Augusta Longina; Zelený salon, Rytířský sál i schodiště zdobené loveckými trofejemi.
VíceExpozice návštěvníkům přibližuje, jakým způsobem žila stará a vlivná šlechtická rodina v jednom ze svých předních zámků na venkově. Dvanáct sálů s novými instalacemi, které byly inspirovány obdobím desátého knížete Lobkowicze (1858 - 1938), představuje jídelnu, pánskou a dámskou ložnici, hudební pokoj, kuřácký pokoj, rodinnou kapli i knihovnu, ve které budou poprvé pravidelně vystavovány poklady ze světoznámé Roudnické lobkowiczké knihovny.
Více
Pondělí: 8.00 - 11.00, 13.00 - 17.00
Čtvrtek: 8.00 - 11-00, 14.00 - 18.00
Telefon: +420 326 902 928
E-mail: oubrazdim@volny.cz