Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat !!! > Akce v okolí

Akce v okolí


Kočár bez koní

Místo
Kolaje
Datum konání
Stálá akce
Typ

Roku 1897 se zrodil první automobil v tehdejším Rakousku-Uhersku. Kočár bez koní dostal jméno „Präsident“. Pro Vaše pohodlí se tento technický šperk otáčí. Můžete nerušeně studovat či fotit všechny důležité součásti.

Více

Inspirovány letící kapkou

Místo
Kolaje
Datum konání
Stálá akce
Typ

Od prvních prototypů uplynulo jíž více než 70 let. Aerodynamické vozy z Kopřivnice předběhly a ovlivnily svým designem celosvětový vývoj.

Více

Velká zámecká expozice, Komorní expozice

Místo
Nymburská 1, 28937 Loučeň
Datum konání
Stálá akce
Typ

Prohlídka zámku začíná v reprezentativní schodišťové hale a pokračuje slavnostně prostřenou jídelnou a dalšími zámeckými komnatami v 1. patře. Autentičnost vstupu do soukromí šlechtické rodiny podtrhuje množství dobových rodinných fotografií. Atmosféru oblíbených večerních prohlídek pak umocňují desítky hořících svíček. Komorní expozice, umístěná v přízemí zámku, je určená pro ty, kteří se chtějí na malé ploše dovědět co nejvíce faktů z minulosti zámku, obce, ve které zámek stojí, i celého někdejšího panství. Ve všech pádech jsou v ní skloňována jména Valdštejnů, Fürstenberků a především Thurn – Taxisů, kteří byli posledními šlechtickými majiteli Loučeně. Expozice je koncipována přehlednou formou, kromě klíčových informací podaných textovou formou nabízí desítky fotografií s mimořádnou vypovídací hodnotou. V neposlední řadě je pak možné nahlédnout do minulosti Loučeně při sledování filmu, promítaného na velkoplošné obrazovce.

Více

Život a dílo Bedřicha Hrozného

Místo
Náměstí B. Hrozného 265, 28922 Lysá nad Labem
Datum konání
Stálá akce
Typ

Ve spolupráci s NM - Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze a Národní galerií v Praze je zde vytvořena stálá biografická expozice „Život a dílo Bedřicha Hrozného“ s řadou unikátních exponátů, osobními předměty a rukopisy.

Více

Lid a lidová kultura středního Polabí 18. – 20. stol.

Místo
Přerov nad Labem
Datum konání
Stálá akce
Typ

Skanzen lidové architektury.

Více

Osobnost Jiřího z Poděbrad

Místo
Jiřího náměstí 20, Poděbrady I, 29001 Poděbrady
Datum konání
Stálá akce
Typ

Památník krále Jiřího byl umístěn do nejstarších a jediných veřejnosti přístupných prostor, bývalého středověkého hradu, do jižního křídla, v němž předkové Jiřího, páni z Kunštátu vybudovali hradní kapli. Dodnes jsou z této doby zachovány na stěnách fragmenty gotických fresek s náboženskými motivy. V expozici jsou vystaveny kopie řady dokumentů, které mají vztah k Jiřího době a jeho zahraniční politice. Vedle zvětšených modelů státnických pečetí stojí za pozornost rodová „Bočkovská bible“ ze 14. a 15. století se záznamy o historii rodu pánů z Kunštátu, celý rodokmen a kopie části roucha, v němž byl král Jiří pohřben do královské hrobky ve svatovítské katedrále. V tzv. rodné síni krále Jiřího, která navazuje na bývalou kapli, je stálá výstava o sochaři Bohuslavu Schnirchovi. Z Jiříkovy rodné síně se sestupuje do jediné zpřístupněné sklepní prostory. V současné době slouží jako lapidárium.

Více

Dějiny Libice

Místo
Husova 4, 28907 Libice nad Cidlinou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Historicko-archeologická expozice je umístěna na ploše asi 50 m2. Podává přehled od začátku slovanského osídlení regionu v 6. století do zániku hradiska ve 12. století. Zachycuje dějiny Libice ve vrcholném a pozdním středověku a v raném novověku.

Více