Drobečková navigace

Úvod > Spolky, kluby a škola > TJ Svornost Brázdim

TJ Svornost Brázdim

Tato organizace má ze všech spolků v obci největší členskou základnu, celkem 199 členů. Tento spolek zajišťuje sportovní vyžití obyvatel nejen naší obce. Sdružuje všechny sportovce zde působící - fotbalisty, nohejbalisty a v neposlední řadě muže, ženy a děvčata cvičící aerobik či kruhový trénink.

 

TJ Svornost Brázdim má dva fotbalové týmy - muže a nyní i obnovený tým žáků.

 

Děkujeme za sponzorský příspěvek Generali pojišťovně.

Generali logo

Zpráva oddílu kopané TJ. SVORNOST Brázdim k 70. výročí založení S.K. Brázdim

Začátky fotbalu v Brázdimě spadají do konce třicátých let v Topolově cihelně a na strništi u váhy. Na podzim přijely pluhy a bylo po fotbale. Několikaletá snaha o založení fotbalového klubu vyvrcholila na jaře r. 1943, ale teprve ustavující schůzí 19. června 1943 byl v hostinci u Tyrychtrů za přítomnosti 47 zakládajících členů založen sportovní sklub Brázdim a zároveň 1. předsedou zvolen kol. Pečenka.

 

Této ustavující schůzi předcházel 1. přátelských západ v Líbeznících porážkou 3:5 a v pondělí hrála rezerva, jak se tehdy říkalo béčku 4:4.

 

Sestavu záznamy neuvádějí, ale příští neděli zajíždí 1. mužstvo k přátelskému utkání do Libiše ve složení: Kopřiva Jaroslav, Koudela Miroslav, bratři Matějíčkové, Horáček Oldřich, Kaucký Václav, Palus Václav, Laholík Vlastimil, Hatka František a Kuchař Josef.

 

V sestavě hráli hráči, kteří byli registrováni za Veleň. Veleňští slíbili, že je pustí, až bude Brázdim úředně zaregistrován ve Středočeské župě fotbalové. Tak vznikly překážky, které se podařilo vyřešit jen u některých hráčů, prostě další uvolněni nebyli.

Pro fotbal to nejdůležitější, hřiště, zatím chybělo.

 

Statkář pan Zurynek byl ochoten pozemek uvolnit, když mu bude snížen odevzdávající kontingent z tohoto pozemku, byla válka.

 

Pozemek uvolnil pan Kolátor za roční nájemné Kč 1.200,-. Pozemek na terase však byl svažitý, takže se musel 1,5 metrový rozdíl vyrovnat a zavézt škvárou z cihelny.

 

Na 7. schůzi informoval sekretář Kolář, že komise ze župy definitivně uznala hřiště, i když mírně svažitém za způsobilé k mistrovským utkáním. Zároveň byla ze Župy potvrzena přihláška do IV. třídy a 1. mistrovský zápas s Vinicemi vyhrál Brázdim 2:1 venku.

 

Slavnostní otevření hřiště bylo 17.10.1943 utkáním s Viktorií SLUHY. Činnost se rozvíjela, vyšly příchody brázdimských hráčů z jiných oddílů např. Jaroslav Kopřiva z Dejlovky VINOŘ za 2.500,- Kč a sehráním zápasu ve Vinoři.

 

1. ročník na jaře 1944 končí Brázdim 2. ze šesti oddílů.

 

Hřiště však stále potřebuje péči, žlutá zemina odplavuje škváru, dělají se stružky přes celou plochu, znovu se rovná a naváží škvára. Na jaře 1945 byl pozván druhotřídní Brandýs nad Labem, s nímž prohráváme před 170 diváky 4:1.

 

Přichází Květnové povstání, osvobození, končí 2. světová válka. V ohromném nadšení z nabyté svobody se na chvíli fotbal odmlčel, řada hráčů se odstěhovala do Pohraničí, s nimi i funkcionáři. Na podzim roku 1945 vyhrávají Brázdimští IV. třídu, ve které hráli ještě: Nebužely, Dřísy, Kelské Vinice, Vavřineč. V roce 1947 se hraje III. třída se soupeři: Březiněves, Chabry, Horní Počernice, Letňany, Radonice, Střížkov, Veleň, celkem 12 mužstev.    Hřiště se vybavuje lavičkami, ale hráči se stále převlékají v hostinci.

 

V roce 1947 je od pana Řezáče odkoupen pozemek na nové hřiště.

 

Po  roce 1947 se kopaná slučuje s místním Sokolem.

 

21. 4. 1949 podává pokladník zprávu o příjmu z utkání s vojenským ústavem Praha 900,- korun. Dodělává se hřiště se stávajícím prostoru kopou se základy pro nové kabiny. Hrají se přátelská utkání i v létě. Ve výboru se projednává žádost MNV, aby nechali na několik neděl fotbalu, než skončí žně. Přece se však  hrají zápasy s Horním Jiřetínem prohrou 2:3 a vítězstvím nad Duchcovem 3:1.

 

Jak pamětníci pamatují, na počátku padesátých let se slučují z finančních důvodů sportovní kluby s podniky, takže dochází ke spojení s místní cihelnou a získává název TJ. Cihlomat, po několika letech TJ. TATRAN. Byl založen hokejový oddíl a cihelna darovala nové dresy za 18.000,- korun.

 

V poválečných letech vyvíjel činnost i místní SOKOL. Od roku 1956 hrají soutěže všechna 3 družstva.

 

Od ledna 1961 uvolňuje TJ SOKOL dosud používanou tělocvičnu  u Ochotných, ze které byla zřízena samoobsluha.

 

3 roky jsme končily ve IV. třídě na 2. místě, až konečně v roce 1963 unikáme soupeřům a s 33 body a se skóre 73:18 před Březiněvsí postupujeme do III. třídy. Za 2 roky tuto třídu vyhráváme a poprvé jsme ve II. třídě se 33 body a poměrem 62:20.

 

O tento postup se zasloužili: Novák Václav, Kozel Antonín, Verner Vlastimil, Verner Pavel, Princ Václav, Jiránek Bedřich, Vácha Josef, Veselý Vladimír, Schuster Josef, Schuster Ludvík, Hatka František, Strnad Alois, Černucký Václav, Hruška Jiří, Krotký Zdeněk, Průcha Jiří, Volf Jindřich a Vorlíček Antonín.

 

Po dvou letech vítězíme v roce 1967 ve II. třídě a postupujeme do I. B třídy. V posledním rozhodujícím klání porážíme druhé Běchovice 6:0. Za postup zakoupilo patronátní JZD kompletní dresy pro dorost.

 

V roce 1968 při 25. výročí založení místní kopané remizujeme s AVII Čakovice 1:1 a  prohráváme 2:6 s divizní Duklou Slaný.

 

V roce 1969 hostíme SV Norimberk 1:8.

 

V roce 1970 v předposledním kole porážíme Ďáblice 1:0 a máme nakročeno do I. A třídy. Porážka v Mratíně 0:1 však tyto ambice hatí, postupuje Stará Boleslav. O dva roky později však porážíme Lokomotivu B 3:2, 3 góly Vácha Josef a postupujeme do I. A třídy, což byl tenkrát triumf.

 

Zasloužili se o to: Ing. Horák, Vácha Josef, Vácha Jaroslav, Ložek Jiří , Ložek Jaroslav, Horáček Jiří, Veselý Vladimír, Vorlíček Antonín, Salač Václav, Kozel Jaroslav, Krotký Zdeněk, Nevím Vladimír, Vostrý Josef , Hepnar  Saša a Albert Fero.

 

Tříleté působení končí v roce 1975 a po 14 letech poprvé sestupujeme do 1. B třídy, ve které hrajeme do roku 1978.

 

V roce 1993 rozhodla Rada obce za starostování pana hence o postavení nových kabin. Obecní úřad zajistí materiál a práci zajistí TJ. zedníci Kašpárek Josef, Krotký Pavel, Schuster Ludvík a Vorlíček Antonín předávají společně s brigádníky z TJ kabiny na jaře 1994 k užívání.

 

Podzim 1994 je úspěšný, útok Vokálek Zdeněk, Nevím Vladimír, Černucký Miloslav a Skorkovský Jan se činí. Po té však odchází z kolektivu 7 hráčů a po 33 letech sestupujeme do IV. třídy.

 

V roce 1998 přichází ze Záp Verner Vlasta jako hrající trenér a s ním i Cingl, Vácha Miloš a Kozel Petr.. Nastal silný obrat v přístupu i ve výkonnosti.

 

Vrchol se měl dostavit na jaře 1999 v předposledním utkání ve Veltěži, za kterou jsme zaostávali o bod, a kterou jsem na jejich hřišti porazili Nevímovým hatrikem 3:1. III. třídu jsme lehce zvládli a za rok v roce 2000 jsem opět v okresním přeboru byli důstojným soupeřem

 

Dostavila se opět úspěšná léta. Nedostatkem však bylo, že jsme neobsadili dorosteneckou kategorii, kterou částečně nahradilo B mužstvo.

 

V sezoně 2003/2004 se v okresním přeboru zaskvěl Václav Charvát hatrikem v Zelenči, výsledek 1:4. Sestava se rekrutovala: Rangl, Antal, Jančovič, Verner, Chromek, Strýček, Novák Zbyněk, Novák Radek,  Jonák, Novotný, Nevím, Nevěčný Zdeněk, Černucký Miloslav.

Zimní turnaj v Zápech v roce 2004 za účasti 8 týmů vyhráli Brázdimští,. Do mužstva byli zařazení domácí bratři Šaldové, Nedorost a Holub z Čakovic. Oporou v té době byl Jančovič, který vyztužil obranu a střelecky se dařilo trojici Nevěčný, Novotný a Charvát.

V roce 2005 za vedení trenéra Hanuše střelecky ožili Birkuš a Vokálek Jakub a Petr Halo.

B mužstvo se pohybuje ve IV. třídě uprostřed tabulky.

 

V roce 2006 osadili hráči Verner Vlastimil, Nevím Vladimír, Strnad Libor a Vokálek Zdeněk nové střídačky. Od tohoto roku se neobjevuje v soutěži naše družstvo žáků, což dává tušit potíže v budoucnu.

 

Po podzimu 2007 je v přeboru A mužstvo na 8. místě s 20 body tabulku střelců vedou P. Halo a Ondra Němeček s 5 brankami a B mužstvo vede IV. třídu s 29 body a Lehovec tabulku střelců s 12 góly.

 

V roce 2007 Vlasta Verner osazuje s pomocníky nové branky.

 

V roce 2008 přináší Polabský týdeník článek s názvem „Brázdimský víkend snů“.

 

V dohrávce 15 kola pod vedením trnéra Vlasty Vernera porážíme venku Mukařov 6:0 a o 2 dny později Kamenici 5:1, doma Líbezníce 5:0 a Stříbrnou Skalici porážíme u nich 1:7.

Hráli jsem ve složení: Rangl, Šalda Luboš, Gonda, Antoš, Jonák, Navrátil, Zbyněk Nová, Hrubý, bří. Němečkové, Machovec, Skorkovský, Georgie a Radek Novák.

 

V sezóně 2009/2010 je A mužstvo v okresním přeboru 5 s 37 body  a skórem 59:52, nejvíce branek zaznamenali Machovec 13, Němeček 12, Navrátil 10 a RadekNovák 7.

Na jaře 2010 posiluje A tým Jaroslav Ložek.

 

V sezóně 2010/2011 končí A mužstvo 9 s 33 body, nejvíce branek zaznamenali: Machovec 10 a Němeček Ondra 8. B mužstvo končí 5 se 46 body a skóre 87:73

 

A mužstvo se odhlašuje z Okresního přeboru

Z důvodu: vysokých nákladu na rozhodčí a velkých nákladů na hostování hráčů.

Ve III. třídě jsem se z tíží zachránili, ale po návratu Jaroslav Ložka, Petra Navrátila, Romana Machovce a Zděnka Nevečného se hra zlepšila.

 

Na poslední výroční členské schůzi Tělovýchovné jednoty vyl výbor doplněn o nové tváře a stojí před ním úkol jak v Brázdimě pro budoucnost udržet fotbal na úrovni.

Úspěšná léta se střídají s hubenými a záleží na funkcionářích, zda tíživou situaci kokáží řešit. Je k tomu notná dávka obětavosti.

 

Zpracoval Bedřich Jiránek